Franchise Danışmanlığı

Franchise ve Master Franchise Danışmanlığı

Her Franchise Sistemini Karlı Sanmayın, Doğru Franchise Markasını Seçtiğinizden Emin Olun!

I. Franchise Danışmanlığı

franchise-danismanlikTüm dünyada büyük ilgi ve kabul gören franchise sistemi, son 10-15 yıldır ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamış olup pazara çok sayıda yerli ve yabancı franchise markası girmiştir.

Franchise danışmanlık hizmetleri başta ABD olmak üzere, gelişmiş ülkelerde yaygın olarak sunulmakta olup bu hizmetlerden yararlanan girişimcilerin franchise seçiminde kendi başlarına hareket eden girişimcilere göre çok daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

Günümüzde çok sayıda franchise seçeneği olmakla birlikte, deneyimsiz girişimcilerin kendileri için en uygun franchise’ları belirlemeleri son derece zordur. Girişimcinin, franchise tekliflerini sağlıklı olarak değerlendirebilmesi için bu konuda geniş bilgi ve deneyim sahibi olması gerekir. Zira mevcut franchise seçenekleri arasında pek çok açıdan önemli farklılıklar vardır. Ayrıca, girişimcinin yeterli bilgi ve deneyim sahibi olmadan yapacağı yanlış bir seçimin maliyeti ağır olabilir.

Böyle olumsuzluklarla karşılaşmamanız için ülke ekonomisinin içinde bulunduğu koşulları da dikkate alarak, maddi olanaklarınız, kişilik özellikleriniz, iş tecrübeniz ve beklentileriniz doğrultusunda en uygun franchise seçeneklerini belirlemeniz için nasıl bir araştırma ve değerlendirme yapmanız gerektiğine ilişkin bilgi verilip yapıcı önerilerde bulunulacaktır. Ayrıca, ilgilendiğiniz bir franchise varsa, söz konusu franchise’ın sizle birlikte ortak bir değerlendirilmesi yapılarak, artı ve eksileri ortaya konulacaktır.

Franchise Danışmanlık Hizmetlerimizin Yararları

Danışmanlık hizmetlerimizden girişimcilerin sağlayacağı yararlar doğal olarak kişiden kişiye farklılık gösterecek olmakla beraber, hizmetlerimizden yararlanan tüm girişimcilerin önemli kazanımlar elde etmesi amaçlanmaktadır. Girişimcilerin franchise danışmanlık hizmetlerimizden sağlayacakları temel yararlar aşağıda belirtilmiştir:

 • Franchise sisteminin girişimcinin özelliklerine uygun olup olmadığının belirlenmesi

 • Girişimcinin franchise açması durumunda başarı şansının ne olacağıyla ilgili beklentilerini sağlıklı olarak oluşturması

 • Franchise sisteminin artıları ve eksileri, franchise seçerken dikkat edilmesi gereken konular ve franchise satın alırken en çok yapılan hatalar hakkında bilgi verilerek girişimcinin bilinçlendirilip ciddi maddi ve manevi kayıplara uğramasının önüne geçilmesi

 • Girişimcinin kişilik özelliklerinin, tecrübesinin, maddi olanaklarının, beklentilerinin değerlendirilerek başarılı olabileceği sektörlerde faaliyet gösteren en uygun franchisor’lara yönlendirilip zaman, efor ve maddi kaynaklarını boşa harcamasının önüne geçilmesi

 • Girişimcinin franchise açma sürecine etkinlik ve hız kazandırılması

Franchise Danışmanlık Hizmetlerimizle ilgili Sıkça Sorulan

franchise-danismanlik_2Franchise sisteminin bağımsız bir işletmeye ne çeşit üstünlükleri vardır?

Franchise sisteminin bağımsız bir işletmeye göre birçok önemli üstünlüğü vardır. Her şeyden önce franchise sistemi geliştirilmiş başarılı bir iş modeli üzerine kurulmuştur. Buna karşılık kendinizin açacağı bağımsız bir işletmenin alanınızda uzman değilseniz başarısız olma riski yüksektir. Bir diğer önemli avantaj da franchise markasının sağladığı prestij ve tanınırlıktır. Ayrıca, franchise sistemi içinde yer alarak hazır müşteri potansiyelinden yararlanma şansına da sahip olursunuz. Ancak, her sistemin olduğu gibi franchise sisteminin de bazı eksileri olduğu unutulmamalıdır.

Girişimcilere franchise mı açmasını yoksa kendi iş fikirlerini hayata geçirip bağımsız bir iş mi kurmalarını önerirsiniz?

Bu konuda sağlıklı bir fikir verebilmek için ilk olarak girişimcinin iş tecrübesinin, kişilik özelliklerinin ve finansal durumunun sağlıklı olarak belirlenip analiz edilmesi gereklidir.

Franchise açarsam ne kadar kar edebilirim?

Bunu belirlemek kolay değildir. Ancak, franchise sisteminin bağımsız işletmelere oranla risk konusunda üstünlüğü olduğu gibi, kazanç anlamında da üstünlüğü vardır. Yaklaşık kazanç miktarınızı belirlemek için franchisor’dan bilgi alabileceğiniz gibi, gerekirse sistem içerisinde yer alan farklı franchisee’ler ile de görüşebilirsiniz. Bir franchise sistemi hakkında sağlıklı karar verebilmek için en az 3 farklı franchisee ile görüşmenizde yarar vardır.

Franchise açmak için maddi gücüm yetecek mi?

Bu konuda karar vermeden önce iyi bir değerlendirme yapıp finansal olanaklarınızı gözden geçirmeniz gerekecektir. Bir işletmenin başarısızlığında en önemli unsurlardan birisi de finansal kaynak yetersizliğidir. Franchisor ile bu konuyu görüşüp gerekli finansal tutar üzerinde sağlıklı bir karar vermeniz en doğru yaklaşım olacaktır. Ayrıca, unutmayınız ki işinizi açıp karlı duruma getirene kadar ilave sermayeye ihtiyacınız olacaktır.

Kendim için en uygun franchise seçeneklerini nasıl belirleyebilirim?

Franchise seçerken dikkat etmeniz gereken birçok önemli husus vardır. Ancak, deneyimsiz girişimcilerin bunları fark etmesi her zaman kolay olmayabilir. İlgilendiğiniz franchise sistemi, başarısı kanıtlanmış, tanınmış ve gelecek vaat ediyor olmalıdır. Amacımız, kuruluşumuza başvuran her girişimcinin beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak franchise seçeneklerini belirlemesine yardımcı olmaktır. Bu amaçla, size en uygun franchise seçeneklerini belirlemeniz için nasıl bir araştırma ve değerlendirme yapmanız gerektiğine ilişkin gerekli bilgiler verilip yönlendirme yapılacaktır.

Ne kadar sürede franchise işletmesi açabilirim?

Bu tamamen size bağlı bir konudur. İlgilendiğiniz franchise seçenekleri ile ilgili değerlendirme yapıp karar vermeniz ortalama olarak 1 ila 3 ay arası sürebilir. Buna ilave olarak gerekli kararı verip franchise işletmenizi açmanız ise 1 ila 6 ay arasında süre alabilir.

Size verdiğim finansal bilgilerim başkalarına verilecek mi?

Kesinlikle hayır. Bu bilgiler gerektiğinde sadece ilgilendiğiniz franchisor’a yine sizin izninizle verilecektir.

İlgili sektörde tecrübem olması gerekli mi?

Bu konuda franchise veren kuruluşlar tarafından belirlenmiş prensipler geçerlidir. Ancak genel olarak bir zorunluluk söz konusu değildir. Franchisor açısından aranılan en temel özellik franchise ünitesini başarıyla işletebilecek olmanızdır. Bu çerçevede çalışanları motive edecek, satış gerçekleştirebilecek, günlük operasyonel faaliyetleri yerine getirebilecek özelliklerde olmanız yeterlidir. Bir diğer deyişle franchisor sadece işletmeyi başarıyla yönetebiliyor olmanız ile ilgilenmektedir.

Franchise satın alım görüşmeleri kim tarafından yapılıyor?

Danışmanlık hizmetlerimizden yararlanan girişimciler franchise alım işlemlerini ilgili franchise markalarıyla doğrudan kendileri yapmaktadırlar.

II. Master Franchise Danışmanlığı

Uluslararası Bir Franchise Markasının Ülke Genelinde İmtiyaz Hakkını Almak İster misiniz?

master-franchisingMaster franchising, bir ülke ya da bölgeye yönelik olarak, franchisor tarafından master franchisee’ye franchise sistemini pazarlama ve işletme hakkının verilmesidir. Bu bağlamda master franchisee, franchise sistemini kendi ülkesinde pazarlama ve işletme hakkını alan kuruluş olarak adlandırılır.

Franchisor için master franchise hakkı vermenin birçok avantajı vardır. Kısaca belirtmek gerekirse, franchisor bu şekilde yabancı bir ülkede daha az finansal kaynak kullanarak daha kısa sürede, daha az riskle, daha hızlı büyüme ve gelir elde etme olanağı elde eder.

Franchisor, master franchise hakkı vererek master franchisee’ye gerçekte iki farklı iş yapma olanağı tanımış olur:

 • Franchise sisteminin işletilmesi

  Bu işlev master franchisee’nin asıl fonksiyonu olup master franchise hakkının verildiği ülke içinde franchise sisteminin pazarlanmasını ve geliştirilmesini içerir. Örneğin, franchisee’lerin bulunması, eğitilmesi ve desteklenmesi gibi.

 • Franchise ünitesi işletimi

  Master franchisee aynı zamanda kendi franchise ünitelerini de açıp işletebilir. Örneğin, master franchisee tarafından bir pizza franchise ünitesinin açılıp işletilmesi gibi.

Master Franchise Hakkı Almanın Avantajları

Master franchise yatırımı bazı riskler içerse de doğru franchise markasına yatırım yapılması durumunda birçok avantaj sunar:

 • Her şeyden önce başarılı olmuş bir franchise sistemi içinde yer alarak başarı şansınızı artırmış olursunuz.

 • Franchisor’ın eğitim ve desteğini yanınıza alarak işinizi daha kolay yönetebilirsiniz.

 • Ülke genelinde açılacak yeni franchise ünitelerinden sürekli gelir elde edersiniz.

 • Franchisor’ın sağlayacağı en son teknolojik gelişmelerden yararlanma şansınız olur.

 • Prestijli ve güçlü bir iş kurmuş olursunuz

Master Franchise Danışmanlık Hizmetlerimizin Yararları

Yabancı franchise sistemlerini araştırırken karşınıza ilginizi çeken birçok fırsat çıkabilir. Ancak, doğru master franchise seçimi göründüğü kadar kolay değildir. Zira farklı franchise seçenekleri arasında bir seçim yaparken dikkatle değerlendirmeniz gereken birçok önemli konu vardır. Master franchise operasyonu önemli bir yatırım, organizasyon ve çaba gerektirdiğinden yanlış bir seçim ciddi maddi ve manevi kayıplara uğramanıza neden olabilir. Ayrıca, bu gibi yatırımlara girmeden önce her zaman temkinli davranmanız ve doğru franchisor’la doğru zamanda iş birliğine girmeniz gerekir.

Eğer yurt dışında bir master franchise arayışı içindeyseniz, kuruluşumuz bu konuda kapsamlı danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Danışmanlık hizmetlerimiz master franchise seçimi ile ilgili bir çok konuyu detaylı bir şekilde ele alarak girişimcileri doğru yönlendirmeyi amaçlamaktadır.

Kuruluşumuz, master franchise hakkını alacağınız franchise markası ile aşağıdaki konularda danışmanlık sunup sizi kapsamlı olarak bilgilendirecektir:

 • Franchise markasının yatırım kapasiteniz, tecrübeniz ve hedeflerinizle uyumlu olup olmadığının değerlendirilmesi

 • Franchise markası ile ilgili genel bir değerlendirme yapılıp ülkemizde başarılı olup olamayacağına ilişkin bir öngörüde bulunulması

 • Franchise markası ile ilgili yurt dışında nasıl bir araştırma yapmanız gerektiği ve sağlıklı bir karara varabilmeniz için hangi kriterleri dikkate almanız gerektiği konusunda bilgilendirmede bulunulması

 • Master franchise hakkı almanız durumunda elde edeceğiniz gelirlerin, bu işle ilgili giderlerinizi karşılayıp tatmin edici bir kar bırakıp bırakmayacağının değerlendirilmesi

 • Franchise markası için ülke genelinde yatırım yapacak yeterli sayıda franchisee bulup bulamayacağınıza yönelik bir değerlendirme yapılması

 • Master franchise hakkını en avantajlı koşullarla elde edebilmeniz için franchisor ile yapacağınız görüşme ve pazarlıklarda yapmanız gerekenler

 • Master franchise sözleşmesi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli konulara yönelik önerilerde bulunulması

 Danışmanlık Hizmetlerimizin Genel Özellikleri

 • Danışmanlık hizmetlerimiz, deneyimli uzmanlar tarafından sunulmaktadır.

 • Danışmanlık hizmetlerimiz her zaman karşılıklı anlayış ve güven ortamı içerisinde samimi bir çerçevede gerçekleştirilmektedir.

 • Danışmanlık hizmetlerimiz gizlilik ilkesi ve etik prensipler çerçevesinde yürütülmektedir.

 • Kuruluşumuz, tüm franchise seçeneklerini tarafsız ve gerçekçi bir şekilde değerlendirmektedir.

gd_32

Danışmanlık Hizmetlerimizden Yararlananlara
Girişimcilik Eğitim Rehberi

 ÜCRETSİZ!

GD_CD

Ülkemizde Bugüne Kadar Yayımlanmış
En Kapsamlı Girişimcilik Rehberi!

Girişimcinin Dünyası, girişimcilerin iş yaşamında başarılı olabilmeleri ve
hedeflerine emin adımlarla ulaşabilmeleri için hazırlanmış benzersiz bir rehberdir.

Girişimcinin Dünyası, sadece yeni iş açacak girişimcilerin değil, aynı zamanda yıllardır iş yaşamında olan küçük ve orta boy işletme sahiplerinin de her zaman yararlanabilecekleri
benzersiz bir kaynak konumundadır.

>> “GİRİŞİMCİNİN DÜNYASI” hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tıklayınız. <<

franchise-danismanligireceptionists_basvuru

Daha Fazla Bilgi İçin

Franchise danışmanlık hizmetlerimiz hakkında daha kapsamlı bilgi almak isterseniz, lütfen aşağıdaki telefondan kuruluşumuzla temasa geçiniz.


Tel: (0216) 363 1511