Şirket Değerleme ve Satış Analizi

Şirket Değerleme ve Satış Analizi

Satış Sürecine Başlamadan Önce Şirketinizin Değerini ve Satış Şansını Öğrenin!

Şirket değerleme ve satış analizi şirketinizin değerini ve satış şansını önceden en sağlıklı şekilde belirlemeniz açısından son derece önemlidir. Şirket değerleme ve satış analizi yaptırarak şirketinizin değerini ve satış şansını önceden sağlıklı olarak göreceğiniz için şirket satış sürecine başlayıp başlamama konusunda en doğru kararı verebilirsiniz. Aksi durumda gereksiz yere yüksek maliyetli ve zaman alıcı şirket satışı sürecine girip neticede beklentilerinizin karşılanmadığını görebilirsiniz.

Ülkemizde sadece Girişimcilik Merkezi tarafından sunulan bu benzersiz hizmetten yararlanarak siz de şirketinizin değerini ve satış şansını şimdi gerçekçi bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Şirket Değerleme ve Satış Analizi Süreci Nasıl İşliyor

İlk aşamada, şirketiniz hakkında bilgi almak amacıyla size Şirket Bilgi Formu iletilecektir. Bu aşamada şirketinizin kısa bir geçmişi, finansal durumu, pazar payı, varlıkları, gelecekteki beklentileri, kuvvetli ve zayıf tarafları gibi pek çok konuda bilgi alınacaktır.

Şirket verileriniz incelenip değerlendirildikten sonra şirketinizin satışına yönelik aşağıda içeriği belirtilen Şirket Değerleme ve Satış Analiz Raporu sunulacaktır.

Şirket Değerleme ve Satış Analiz Raporu

A. Şirket Değerleme

Şirket değerinin şirket satış süreci öncesinde sağlıklı olarak belirlenmesi şirket sahipleri için son derece önemlidir. Zira şirket sahipleri çoğu zaman şirketlerini mevcut pazar koşulları içinde olduğundan çok daha yüksek belirleyip gerçekçi olmayan beklentiler içine girebilmektedir. Şirket değerini gerçekçi olarak belirlemeden satış sürecine girmek şirket satış sürecinin başarıyla tamamlanması konusunda çoğu zaman en önemli engeli oluşturmaktadır. Bu sebeple şirket değerinin gerçekçi şekilde belirlenmesi ve bu değerin tüm şirket ortaklarınca şirket satış süreci  öncesinde kabul görmesi çok önemlidir.

Şirket değerinin belirlenmesi oldukça karmaşık bir işlem olup birçok parametre ve varsayımı içerir. Bunlar arasında şirketin faaliyet gösterdiği sektör, karlılığı, cirosu, geçmiş finansal performansı, teknolojik alt yapısı, şerefiyesi, tanınırlığı gibi çok sayıda unsur sayılabilir.

Değerleme amaçlarının ve şirketlerin özelliklerinin birbirinden farklı olması, değerleme sürecini daha da zorlaştırır. Bu amaçla birçok yöntem geliştirilmiştir. Ancak, bu yöntemleri kullanarak elde edilen değerler arasında farklılıklar olabileceği gibi, elde edilen sonuçlar şirket sahibinin istediği fiyattan da farklı olabilir. Bu sebeple kesin bir yöntem önermek zordur. Değerleme açısından sağlıklı bir sonuç elde edebilmek için mümkün olduğunca çok yöntem kullanılmalıdır.

Girişimcilik Merkezi, şirketinizin gerçek değerini belirleme konusunda çeşitli değerleme yöntemlerinden yararlanma yanında benzer özelliklerdeki şirketlerin satış fiyatlarını da dikkate alarak, şirketinizin değerini en sağlıklı şekilde belirleyecektir.

B. Şirket Satış Analizi

Girişimcilik Merkezi, şirketinizin değerlemesini yaptıktan sonra şirket satış analizi yapıp aşağıdaki konularda  değerlendirmelerde bulunacaktır.

  • Şirketinizin yurt içi ve yurt dışındaki satış şansının uluslararası iş ortaklarımızla değerlendirilip belirlenmesi
  • Şirketinizin yatırımcılar açısından olumlu ve olumsuz taraflarının belirlenmesi
  • Potansiyel yerli ve yabancı yatırımcıların kimler olabileceği (finansal yatırımcılar ya da stratejik yatırımcılar)
  • Şirket satış sürecinde karşılaşabileceğiniz olası sorunların neler olabileceği
  • Şirket satışına ilişkin özel sorularınızın cevaplandırılması

Şirket Değerleme ve Satış Analizi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Satış öncesi şirket değerleme ve satış analizi neden önemlidir?

Şirket değerleme ve satış analizi yaptırmadan şirketinizin mevcut pazar koşullarında değerini ve satış şansını bilebilmeniz olanaksız olduğu için şirket satış sürecine girmeden önce şirket değerleme ve satış analizi yaptırmanız büyük önem taşır.

Şirket değerleme ve analiz raporunu ne kadar sürede hazırlıyorsunuz?

Şirketinizden gerekli verileri aldıktan sonra şirket değerleme ve analiz raporu ortalama 1 hafta içinde hazırlanmaktadır.

Şirket değerleme ve analiz raporu neticesinde şirketimin satış şansı net olarak ortaya çıkıyor mu?

Şirket değerleme ve satış analizi hizmetimizden yararlanan şirketlerin satış şansı büyük ölçüde net olarak ortaya konulmaktadır. Bu çerçevede şirket satışını zora sokabilecek ancak şirket sahiplerinin farkında olmadıkları bir çok husus da ortaya çıkacaktır. Ayrıca orta ve büyük ölçekli şirketlere özel olmak üzere dünyanın en önde gelen M&A (Merger and Acquisition) kuruluşlarıyla yaptığımız işbirliği sonucu şirketlerimizin yurt dışındaki yabancı yatırımcılara satış şansı da açıkça ortaya konulmaktadır.

Küçük şirketlerin de bu hizmetten yararlanmasını önerir misiniz?

Bu hizmetimiz orta ve büyük ölçekli şirketler için olduğu kadar küçük şirketlerimiz için de son derece yararlıdır. Bu şekilde küçük şirket sahiplerinin de önlerini sağlıklı olarak görüp şirket satış sürecinden beklentilerini en baştan gerçekçi olarak oluşturmaları sağlanmaktadır.

Şirket değerleme ve satış analiz hizmetinizin ücreti nedir?

Şirket değerleme ve satış analizi ücretimiz şirket boyutuna bağlı olarak değişmektedir. Hizmet ücretlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için şirketimizi arayabilirsiniz.

Şirket değerleme ve satış analizi sonrası şirket satış hizmetlerinizden yararlanabilir miyim?

Evet. Girişimcilik Merkezi, Şirket Değerleme ve Satış Analiz Raporu sunduktan sonra talep edilmesi durumunda satış sözleşmesi yaparak şirket satış sürecini başlatacaktır. Şirket satış süreci hakkında detaylı bilgi Şirket Satışı sayfasında bulunmaktadır.

receptionists_basvuru

Daha Fazla Bilgi İçin

Şirket değerleme ve satış analizi hizmetlerimiz hakkında daha kapsamlı bilgi almak isterseniz, lütfen aşağıdaki telefondan kuruluşumuzla temasa geçiniz.

Tel: (0216) 363 1511