Franchise Pazarlama

Franchise Pazarlama Hizmetleri

Franchise Markanız İçin Başarılı Franchisee’ler
Bulmak İster misiniz?

Franchise Pazarlaması

Günümüzde sadece bir franchise sisteminin oluşturulması yeterli olmayıp aynı zamanda franchise markanızın gelişip büyüyebilmesi için sürekli olarak nitelikli franchisee’lerin de bulunması şarttır. Aksi takdirde, franchise sisteminizin büyüyüp güçlenmesi önemli ölçüde olanaksızlaşacaktır. Diğer yandan, özellikle son yıllarda ülkemizde franchise pazarına çok sayıda yerli ve yabancı franchise markasının girmesiyle oluşan rekabet neticesi yeni franchisee’lerin bulunması oldukça güçleşmiş ve ciddi tanıtım harcamaları yapılmasını gerekli kılmıştır.

Bu zorlukların bilincinde olan ve ülkemizde franchise sisteminin yaygınlaşmasının gerekliliğine inanmış olan Girişimcilik Merkezi, franchise sisteminizi ülke genelinde son derece etkin ve ekonomik şekilde geniş bir girişimci kesimine profesyonelce tanıtıp yeni franchisee’ler bulmanıza yardımcı olmak amacıyla franchise pazarlama hizmetlerini siz franchisor’ların istifadesine sunmaya başlamıştır. Amerika’da yapılan araştırmalarda, franchisee teminine yönelik hizmet veren danışmanlık kuruluşlarının yönlendirdiği her beş girişimciden bir tanesinin ilgili franchisor ile sözleşme yapıyor olması, bu tarz hizmetlerin ne kadar etkili olduğunu göstermektedir. Şimdi siz de franchise pazarlama hizmetlerimizden yararlanabilir ve franchise sisteminiz için yeni franchisee’ler temin edebilirsiniz.

Franchise Pazarlama Hizmetlerimizin Kapsamı

1. Web sitemizde franchise markanıza özel tanıtım sayfası açılması

Girişimcilik Merkezi’nin web sitesinde franchise markanızla ilgili bir tanıtım sayfası açılarak 1 yıl süresince geniş bir girişimci kitlesine etkin ve ekonomik bir şekilde tanıtılacaktır. Bu uygulama kapsamında girişimcilere franchise markanızın kısa bir geçmişi, faaliyet alanı, çalışan sayısı, faaliyet gösterdiği bölgeler, franchise ünitesi açma maliyeti, franchise ünitelerinin karlılığı ve benzeri diğer konular hakkında detaylı bilgi sunulacaktır. Franchise sisteminiz hakkında bilgi verirken olabildiğince girişimcilerin ilgisini çekebilecek özellikleri vurgulanacaktır. Ayrıca, gerektiğinde franchise sisteminiz ile ilgili bilgileri güncelleme olanağı da sunulacaktır. Tüm franchise bilgileriniz çarpıcı fotoğraflarla zenginleştirilerek tanıtım etkinliğiniz artırılacaktır.

franchise-pazarlama22. İnternet’te franchise markanıza özel tanıtım yapılması

Pazarlama hizmeti süresi boyunca İnternet’te Google ve diğer reklam mecraları üzerinden zaman zaman franchise markanıza özel ilanlar da yayımlanarak yurt genelinde geniş bir girişimci kesimine tanıtımınız yapılacaktır.

3. Girişimciler ile franchise satış görüşmelerinin yapılması

Bu aşamada başta franchise giriş ücreti ve royalty ödemeleri olmak üzere franchise satışıyla ilgili daha pek çok önemli husus franchisor ile girişimciler arasında pazarlık konusu olacaktır. Franchise satışlarında franchisor ile girişimciler arasında tam bir anlaşma sağlanamaması pek çok franchise satışının başarıyla neticelenmesinin önündeki en büyük engeldir. Franchise satışlarının başarıyla sonuçlanması için tüm dünyada kabul görmüş ve etkinliği kanıtlanmış yöntemler vardır. Bu çerçevede Girişimcilik Merkezi girişimcilerle yapılacak görüşme ve pazarlıklarda taraflar arasında tam bir uzlaşmaya varılması konusunda stratejik danışmanlık hizmeti verecektir.

4. Franchise pazarlama sürecinin tamamlanması

Taraflar arasında franchise satın alım koşullarıyla ilgili tam bir uzlaşma sağlandığında franchise satış sözleşmesi yapılacaktır. Franchise satış sözleşmesinin imzalanması ile franchise satış süreci sona ermiş olacaktır.

Pazarlama Hizmetlerimizin Sağlayacağı Avantajlar

  • Kendi pazarlama çalışmalarınız neticesinde bir franchise ünitesi satmanın maliyeti, size yönlendireceğimiz girişimciye franchise ünitesi satmanız durumunda tarafımıza ödeyeceğiniz hizmet bedelinden çok daha yüksek olacağı için ekonomik bir şekilde yeni franchisee’ler bulmuş olacaksınız.

  • Franchise pazarlama faaliyetlerimiz neticesinde franchise sisteminiz ile ilgilenen girişimcileri, franchise koşullarınız hakkında bilgilendirip sadece ciddi olanları size yönlendireceğimiz için koşulları uygun olmayan girişimciler ile gereksiz yere zaman ve çaba harcamayarak, yeni franchisee’lerin teminine yönelik çalışmalarınız etkinlik ve verimlilik kazanacaktır.

  • Girişimcilik Merkezi, sadece nitelikli franchise markalarına hizmet verdiği için girişimciler üzerinde güvenilirliğiniz artacak ve kurumsal bir etki yaratacaksınız.

  • Girişimcilik Merkezi’nin yapacağı tanıtımlar neticesinde marka tanınırlılığınızı yaygınlaştırıp güçlendirmiş olacaksınız.

Pazarlama Hizmetlerimizden Kimler Yararlanabilir?

Pazarlama hizmetlerimizden tüm yerli ve yabancı franchisor’lar yararlanabilir. Ayrıca, yabancı franchise markalarının ülkemizde master franchise haklarını alan master franchisee’ler de pazarlama hizmetlerimizden benzer şekilde yararlanabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Ne kadar sürede yeni franchisee’ler bulabilirsiniz?

franchise-pazarlama3Franchisee bulma süreci genelde 3 ila 12 ay arası bir süre almaktadır. Ancak, bazı franchise markalarına ilgi daha yüksek olduğu için bu markalar için daha kısa sürede franchisee bulunurken daha az tanınmış markalar için franchisee temin süreci daha uzun süre almaktadır. Franchisee’lerin ne kadar sürede bulunacağı franchise markanızın bilinirliğine, karlılığına, istenen yatırım miktarına, ödeme koşullarına, hangi sektörde olduğuna ve franchise verilen bölgeye göre değişecektir.

Her franchise markasının tanıtımını gerçekleştiriyor musunuz?

Girişimciler sadece potansiyel arz eden franchise markaları ile ilgileneceklerdir. Bu sebeple pazarlama hizmeti verilecek her franchise markası yatırım kriterlerimiz çerçevesinde değerlendirilmekte ve girişimciler için karlı olacağını düşündüğümüz özelliklerdeki franchise markaları için yatırımcı arayışına girmekteyiz. Bu bağlamda franchise markasının finansal verilerinin sağlıklı olması, karlılığı, pazar payı, gelecek potansiyeli ve daha benzeri birçok kriter dikkate alınmaktadır.

Franchisee temini konusunda herhangi bir garanti veriyor musunuz?

Bir franchise markasına yatırım yapacak girişimciler birçok faktöre bağlı olarak karar vermektedir. Bu nedenle bir franchise markası için yeni franchisee’ler bulma konusunda herhangi bir garanti sunulması olanaksızdır.

Franchise markamızı kendimiz pazarlayamaz mıyız?

Franchise pazarlaması profesyonel kuruluşlara özgü bir iştir. Pek çok franchisor’ın, franchise pazarlama konusunda yeterli bilgi ve deneyim sahibi olmaması sebebiyle pazarlama konusunda ciddi sorunlarla karşılaştıkları gözlemlenmektedir.

Franchisee’lerden talep edilecek ücretlerin belirlenmesi, franchisee’lere sunulacak finansal projeksiyonların hazırlanması, tanıtım için gerekli organizasyonların yapılması, franchisee’ler ile franchise satış görüşmelerinin yapılması, franchise satış süresince girişimcilere stratejik danışmanlık sağlanması ve daha birçok konu profesyonel danışmanlık hizmetlerini gerektirir. Unutmayınız ki profesyonel danışmanlık kuruluşları aracılığı ile pazarlanabilecek franchise markaları, franchisor’ların kendilerince doğrudan pazarlanması durumunda gerek potansiyel girişimcilere ulaşmadaki zorluklar, gerekse pazarlamadaki yetersizlikler sebebiyle çoğu zaman başarılı olamamaktadır.

Ayrıca, merkezi İstanbul dışında bulunan franchise markaları İstanbul’da pazarlama ofisleri olmaması sebebiyle girişimcilere ulaşmak konusunda çok ciddi sorunlar ile karşılaşmakta ve yeni franchisee’ler temini konusunda başarısız kalmaktadır. Diğer yandan, franchise markaları İstanbul’da pazarlama ofisi açmaları durumunda ise çok ciddi ofis ve personel giderleri ile karşılaşmaktadır.

Franchise pazarlama hizmetlerinizden yararlanmak için ne yapmalıyız?

Franchise pazarlama hizmetlerinizden yararlanmak için size ileteceğimiz sözleşmeyi imzalayıp gerekli ödemeyi yapmanız yeterlidir. Ödemenizi banka havalesi ya da kredi kartı ile yapabilirsiniz. Daha sonra sizden franchise sisteminizle ilgili gerekli bilgileri alıp pazarlama faaliyetlerine başlayacağız.

receptionists_basvuru

Daha Fazla Bilgi İçin

Franchise pazarlama hizmetlerimiz hakkında daha kapsamlı bilgi almak isterseniz, lütfen aşağıdaki telefondan kuruluşumuzla temasa geçiniz.


Tel: (0216) 363 1511